Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σεξ μεταξύ αντρών στην αρχαία Ελλάδα: True or False?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Master DO, στις 10 Μαϊου 2009.

  1. Απαντας σε κατι που δεν εχει καμια σχεση με αυτα που εγραψα εγω. Ξαναδιαβασε το ποστ μου και δες τι ασχετα πραγματα γραφεις. Δεν κολλανε πουθενα.

    Αλλα αφου θες να σχολιασω την απαντηση σου, ακου με.

    Προφανως η σεξουαλικη προτιμηση ειναι κυριως, αν οχι αποκλειστικα, γενετικο ζητημα. Εχει να κανει με γενετικη προδιαθεση. Αρα δεν ξυπνησες ενα πρωι και ειπες ε ας γινω γκει. Πουθενα δεν ειπα αυτα που βαζεις στο στομα μου να εχω πει.

    Προφανως εχει διαφορά και αρα σημασία αν οι αρχαιοι και οι συγχρονοι Ελληνες/Κινεζοι/Κογκολεζοι κτλ. που ειναι γκει, αποτελουν το 1 ή το 100% του πληθυσμου. Δεν ειναι το ιδιο γι αυτονοητους λογους. Αλλο 5 αλλο 10 αλλο 50%. Σημασια δεν εχει ποιος και αν τραβαει ζορι αλλα εαν δινονται σωστοι ή λαθος αριθμοι. Δεν προκυπτει λοιπον πουθενα οτι στον αρχαιο ή στον συγχρονο κοσμο, οι LGBT αποτελουν πανω απο το 5% σε οποιαδηποτε κοινωνια. Μαλλον εσυ εχεις καποια εμμονη ιδεα οτι πρεπει να ειναι ολοι LGBT.

    Και μονο που νομιζεις οτι εγω προσωπικα, εχω προβλημα με το αν εισαι γκει ή οχι, ειναι πραγματικα αστειο, διοτι δεν ειδες το προφιλ μου. Το προβλημα μου ειναι με τα ψεμματα και με τις ψυχαναγκαστικες πολιτικες ατζεντες και οχι με την σεξουαλικοτητα του καθενος.
     
  2. espimain

    espimain Contributor

    Αλλιώς μας τα έγραφες όταν πρωτομπήκες στο φόρουμ.
    Εδώ κι εδώ κι εδώ κι εδώ

    Είχα σχηματίσει την εντύπωση ότι δεν είσαι ομοφυλόφιλος αλλά σκλάβος που υπηρετεί ομοφυλόφιλο κύριο.
     
  3. Νομιζω οτι ειναι πρακτικα αδυνατον καποιος να υπηρετει αντρα χωρις να ειναι τουλαχιστον bi.
     
  4. Πολύ απλά γκέι υπήρχαν στην αρχαία Ελλάδα αλλά...Σε πολύ μικρό ποσοστό...Παρά πολύ μικρό ποσοστό...
     
  5. Κατα πασα πιθανοτητα ηταν το ιδιο ποσοστο με το σημερινο. Ομως υπαρχουν και οι bi που ισως να ειναι περισσοτεροι.
     
  6. MrEntropy

    MrEntropy Regular Member

    Η ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑΣ

    Ο σεξουαλικός προσανατολισμός των περισσότερων ανθρώπων είναι ετεροφυλοφιλικός: το ερωτικό τους ενδιαφέρον αφορά άτομα του αντίθετου φύλου. Ένα αξιοσημείωτο ποσοστό των ανθρώπων, όμως, συνήθως γύρω στο 5-10%, έχουν ομοφυλοφιλικό σεξουαλικό προσανατολισμό. Γιατί συμβαίνει αυτό; Σε τι οφείλεται τελικά το φαινόμενο της ομοφυλοφιλίας;

    Την αναζήτηση απαντήσεων συσκότιζαν ανέκαθεν προκαταλήψεις και παρανοήσεις, π.χ. ότι η ομοφυλοφιλία είναι μια ασθένεια που μπορούμε να θεραπεύσουμε ή μια στάση ζωής που επιλέγουμε. Η πρώτη προσπάθεια ορθολογικής προσέγγισης του φαινομένου στηρίχτηκε στην ιδέα ότι ο σεξουαλικός προσανατολισμός στον άνθρωπο διαμορφώνεται στην παιδική ηλικία από τη διαπαιδαγώγηση και το κοινωνικό περιβάλλον. Τούτη η άποψη είναι η πλέον διαδεδομένη στις μέρες μας.

    Ωστόσο, η πρόσφατη ανάπτυξη της βιολογίας και των νευροεπιστημών επέτρεψε μια ολότελα διαφορετική προσέγγιση. Τα ομοφυλόφιλα άτομα, κατά την εμβρυϊκή τους ζωή και αμέσως μετά τη γέννηση, αντιμετώπισαν ένα ασυνήθιστο ενδοκρινικό περιβάλλον, το οποίο οδήγησε όχι μόνο στον ιδιαίτερο σεξουαλικό προσανατολισμό τους, αλλά και σε διαφοροποιήσεις στη συμπεριφορά και τη φυσιολογία. Για τον Jacques Balthazart, συγγραφέα του βιβλίου και κορυφαίο εκφραστή της συγκεκριμένης άποψης, η ομοφυλοφιλία δεν αποτελεί θέμα επιλογής, δεν είναι ασθένεια ή διαστροφή, ούτε οφείλεται σε αδιάφορους γονείς ή σε προβληματικό κοινωνικό περιβάλλον. Είναι ακόμη μία εκδοχή του φαινομένου της βιολογικής ποικιλότητας.
     
  7. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Ερώτηση για όποιον γνωρίζει: Το ποσοστό ομοφυλοφιλίας, όποιο και αν είναι αυτό, είναι πάνω-κάτω το ίδιο και στα υπόλοιπα είδη στα οποία εμφανίζεται; Στα συγγενικά μας είδη (bonobo, chimpanzees, gorillas) εμφανίζεται;
     
  8. 5% ειναι το μεγιστο για τους ομοφυλοφιλους. Καμια σοβαρη ακαδημαικη ερευνα δεν μιλαει για πανω απο 5% το πολυ-πολυ. Καποιες ερευνες μαλιστα, στο 5% βαζουν και τους αμφιφυλοφιλους μαζι και οχι τους καθαρα ομοφυλοφιλους.

    Ειναι πολυ σπανιο στα πιθηκοειδη, σιγουρα οχι πανω απο 1% ενω σε αλλα θηλαστικα, η ομοφυλοφιλια ειναι ακομα πιο σπανια.
     
  9. MrEntropy

    MrEntropy Regular Member

    Όπως είπε και ο Οπενχάιμερ (εάν θυμάμαι καλά)
    "Γνωρίζουμε πολύ καλύτερα τι γίνεται στην σκοτεινή πλευρά της Σελήνης, παρά τι γίνεται στο κρεββάτι μας"
     
  10. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Στην τελευταία παράγραφο αναφέρει την βιολογία και την νευροεπιστήμη αλλά δεν αναφέρει πουθενά τις ουσίες που συνετέλεσαν σε αυτό. Γιατί άραγε;
     
  11. Koproskylo

    Koproskylo Regular Member


     
     
  12. MrEntropy

    MrEntropy Regular Member

    ... για να το αγοράσεις  

    Εισαγωγή: Τι χρειάζεται αυτό το βιβλίο
    1 Εισαγωγή στη σεξουαλικότητα
    2 Σεξουαλικότητα και σεξουαλικός προσανατολισμός
    3 Ορμονικός έλεγχος της σεξουαλικής συμπεριφοράς
    4 Βιολογική αιτιότητα του σεξουαλικού προσανατολισμού στα ζώα
    5 Έμφυλες διαφορές στον άνθρωπο
    6 Στεροειδή του φύλου στον άνθρωπο – Οργανωτικές επιδράσεις
    7 Στεροειδή του φύλου στον άνθρωπο – Ενεργοποιητικές επιδράσεις
    8 Οι φυλετικές διαφορές υποδηλώνουν ότι η ομοφυλοφιλία είναι ενδοκρινικό φαινόμενο
    9 Σεξουαλικός προσανατολισμός σε κλινικές περιπτώσεις
    10 Υπάρχει στην ομοφυλοφιλία ένας υποκείμενος γενετικός ή ανοσοποιητικός μηχανισμός;
    11 Γενικά συμπεράσματα​